Kilka słów o Polskim Związku Felinologicznym
POLSKI ZWIĄZEK FELINOLOGICZNY (PZF) jest najstarszym klubem Felinologicznym w Polsce, członkiem World Cat Federation (WCF). Zrzesza nie tylko hodowców, ale także wszystkich miłośników kotów. Siedziba Związku mieści się w Warszawie, ale PZF zrzesza hodowców z całej Polski.
Przyjęcie PZF do World Cat Federation (WCF) nastąpiło w sierpniu 1996 r. Polski Związek Felinologiczny był wówczas 138 organizacją przyjętą do WCF.
Związek jest dla hodowców pomocą i podporą w ich pracy hodowlanej. Tym hodowcom, którzy się do nas zwrócą, udzielamy fachowych porad z zakresu hodowli kotów (żywienie, profilaktyka zdrowotna), doradzamy kojarzenie kotów pod kątem chęci uzyskania oczekiwanej kolorystyki kociaków, czy też pomagamy w wyszukiwaniu odpowiedniego kocura. Jednym słowem staramy się pomóc hodowcom w ich szalenie ciekawej, ale trudnej i wymagającej wiele miłości do kotów, cierpliwości i wysiłku pracy. Ogromny nacisk kładziemy na zdrowotność hodowli zrzeszonych w naszym Związku.
Sposób, w jaki pracujemy, stwarza możliwość hodowania w profesjonalny sposób kotów dla wszystkich osób zainteresowanych i zafascynowanych kotami rasowymi. Nie ma u nas żadnych obowiązkowych zebrań (poza Walnymi Zgromadzeniami Członków), a wszelkie sprawy hodowca załatwić może drogą korespondencyjną, mailową lub telefonicznie.
Spotykamy się na imprezach, które odbywają się kilka razy w roku. Przez dłuższy czas organizowaliśmy wiele pokazów kotów rasowych, które były zawsze wielkim sukcesem i wzbudzały ogromne zainteresowanie społeczeństwa. Obecnie jednak organizujemy przede wszystkim wystawy międzynarodowe, które cieszą się wśród hodowców i osób zwiedzających dużym zainteresowaniem.
Wystawianie kotów w naszym związku nie jest obowiązkowe, ale zazwyczaj wcześniej czy później i tak hodowca zaczyna wystawiać swoje koty, by uzyskać potwierdzenie ich przydatności hodowlanej, a przede wszystkim, aby zaistnieć w "świecie hodowców". Bo cóż to za hodowca, którego koty nie posiadają tytułów? Relacje z tych imprez można obejrzeć na naszej stronie internetowej.
Przez te kilkanaście lat działalności Polski Związek Felinologiczny wypracował sobie również i poważne sukcesy. Dzięki PZF zaistniała w Polsce rasa kotów o nazwie kot tajski. To właśnie PZF jako pierwszy Związek w Polsce dopuścił te koty na wystawie w klasie nowicjatu, a tym samym umożliwił hodowcom ich rozmnażanie. Potem do Polski zaczęto importować koty tej rasy i obecnie zdobywają one coraz większą popularność w Polsce.
Druga rasą, która zaistniała dzięki PZF już nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest kot brytyjski długowłosy. W październiku 2007 roku, na międzynarodowej wystawie kotów rasowych PZF zorganizował specjalny show kotów brytyjskich długowłosych (tzw. Recognition Show), na którym komisja WCF obejrzała te koty i sporządziła ich standard. W sierpniu 2008 roku na Walnym Zgromadzeniu Członków WCF nastąpiło oficjalne uznanie tej rasy. Rejestracja tej rasy stała się olbrzymim sukcesem PZF, a wkład Polskiego Związku Felinologicznego do światowej felinologii jest niezaprzeczalny.
W 2009 roku Polski Związek Felinologiczny zorganizował pierwszą w Polsce Światową Wystawę Kotów.
W czerwcu 2010 roku na Walnym Zgromadzeniu Członków nastąpiła zmiana Zarządu Polskiego Związku Felinologicznego. W podziękowaniu za stworzenie i kierowanie Związkiem przez 15 lat Pani Bogusława Czarnecka oraz pozostali członkowie odchodzącego Zarządu wyróżnieni zostali tytułami Członka Honorowego PZF.
W marcu 2011 roku w Warszawie zorganizowana została przez PZF (przy współudziale FCV i Straży dla Zwierząt w Polsce) kolejna Światowa Wystawa Kotów Rasowych. Sukces imprezy zawdzięczamy oczywiście przede wszystkim hodowcom i wystawcom kotów, ale także naszym partnerom. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaufanie, którego postaramy się nie zawieźć w przyszłości.
Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych hodowlą kotów rasowych oraz miłośników tych zwierząt do wstąpienia w szeregi członków Polskiego Związku Felinologicznego. Serdeczna i przyjazna atmosfera, pomoc, na jaką możecie Państwo z naszej strony liczyć, minimum niezbędnych formalności i wygodny sposób ich załatwiania- to nasze atuty. Nasz Związek pracuje po to, aby wspierać Państwa oraz służyć radą i pomocą.
Polski Związek Felinologiczny to marka rozpoznawalna nie tylko przez hodowców i miłośników kotów, ale też ceniona przez organizacje działające na rzecz zwierząt oraz firmy troszczące się o prawidłowy rozwój i żywienie naszych milusińskich. Wieloletnia tradycja pracy z hodowcami jest bowiem najlepszym gwarantem jakości.